آموزش ویولن

انجمن آهنگسازان ایران
تیر ۲۰, ۱۳۹۷
مترونوم
مرداد ۲, ۱۳۹۷

آموزش ویولن

امروزه ویولن یکی از محبوب ترین ابزارهایی موسیقی است،که میلیون ها هنرجو را برای آموزش ویولن جذب خود می کند.نواختن ویولن مخصوصا برای مبتدیان کار ساده ای نیست. برخلاف پیانو یا گیتار که دارای کلید فرت (Frets) برای تنظیم و قرار گرفتن موقعیت صحیح انگشتان نوازنده بروی دسته ساز است،ویولن دارای چنین ابزاری نیست.
علاوه بر این،کنترل فشار،موقعیت انگشتان و جهت حرکات عضلات برای تولید صدای قابل قبول و صدای با کیفیت،برای مبتدیان دشوار است.اساتید و مربیان آموزشگاه موسیقی آشنا با آموزه های سیستماتیک و روش شناسی،به ویژه در مراحل ابتدایی عوامل تاثیرگذاری هستند.
اما درخارج از کلاس درس،به دلیل نبودن شخصی که ساز را بشناسد و بتوانند بر نواختن آن نظارت کند،ممکن است اکثر هنرجویان در کارهای خانگیشان مسیر غلطی را در پیش بگیرند. در نهایت این تمرین غلط دائمی میشود،که بازگرداندن هنرجو به مسیر درست نیاز به زمان و تلاش بیشتری دارد.

آموزش ویولون

آموزش ویولون

تجهیزات اساسی آموزش ویولن

ویولن : شما نیازی به یک ویولن گران قیمت برای شروع آموزش ویولن ندارید.حتی اگر شما بهترین ویولن جهان را به عنوان مبتدی بنوازید،سالها طول میکشد تا صدای با کیفیت تولید کنید.همچنین اگر بیش از حد ارزان بخرید ممکن است به درستی تنظیم نشود و دائما از ریتم خارج شود.
کمان: کمان ویولن مهمترین ابزار برای تولید صدای زیبا و با کیفیت است.بیشتر ویولونیست های حرفه ای اغلب ویولن های متعددی دارند،در حالیکه فقط از یک کمان برای نواختن تمام ویولن ها استفاده میکنند.کمان ابزاریست که عناصر مختلفی از نواختن مانند وزن،ریتم،پویایی،گام و سرعت را شامل میشود.
رزین:رزین یک چسب ملایم است که برای افزایش اصطکاک بین موی کمان و سیم ها استفاده میشود.
بالشتک شانه ای(Shoulder Rest):استفاده از بالشتک برای همه اجباری نیست و یک انتخاب کاملا شخصی است.معمولا استفاده از بالشتک برای برای مبتدیان توصیه میشود.بالشتک از کشش شانه و گردن جلوگیری میکند،بنابراین عادت های بد را از همان ابتدا آموزش ویولن حذف کنید.همچنین درانتخاب بالشتک شانه ای باید جنبه های مختلف بدن خود را در نظر بگیرید مانند عرض شانه و ارتفاع گردن که راحتی را فراهم می کند و با بدن شما منطبق است،بسیار مهم است .

موارد اضافی در آموزش ویولن

سوردین (صدا گیر): کسانی که در حال تمرین و آموزش ویولن در فضای مشترک با دیوارهای نازک مانند آپارتمان یا خوابگاه هستند و مزاحم همسایگان نشوند،میتوانند از صدا گیر استفاده کنند تا صدا را کاهش دهد.
مجموعه سیم ها:زمانی که شروع به نوازنندگی میکنید مطمئن شوید که سیم ها فرسوده و یا شروع یه پاره شدن نکرده اند، در این صورت میتوانید سیم هارا بدون تغییر نگه دارید.
پارچه:وقتی نوازندگی میکنید،سیم های خود را با یک پارچه نرم پاک کنید و رزین را از بین ببرین،درغیراین صورت کیفیت صدا را کاهش میدهد و همچنین سطح صیقلی چوب را خراب میکند.
مترونوم:یک ابزار کاربردی است که باعث تکرار در سرعت ثابت میشود.مترونوم یک کلیک پالس ایجاد میکند که با ضربه در دقیقه (BPM) نشان داده میشود.پالس میتواند در ریتم یا سرعت های مختلف تنظیم شود،بسته به سطح دشواری یا سرعت قطعه موسیقی توصیه شده.
آموزش موسیقی با بهترین آموزشگاه موسیقی در سهرودی
تهران ابتدای سهروردی جنوبی (نبش حجازی) ساختمان شماره یک – پلاک ۱۵ – واحد ۱۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *