انواع فرم موسیقی

در انواع فرم موسیقی A و B صف بی پایانی از احتمالاتی را داریم که در آن هیچ چیز غیر ممکن نیست. ممکن است یکی از بخش ها تکرار شونده یا بخشی منحصر به فرد و یا اصلا هر ترکیبی می تواند از این دو بخش شکل بگیرد.
به عنوان مثال یک قطعه در فرم روندو (فرمی شناخته شده و بسیار محبوب در موسیقی کلاسیک) بین یک بخش تکرار شونده و بخش های دیگر در حال تناوب است که هر کدام یک بار رخ می دهند. پس روندو قادر است به صورت ABACADA و . . . . به همین ترتیب برچسب بخورد. یعنی در یک فرم موسیقی متضاد، بخش های مختلف موسیقایی دارید که ممکن است به شدت با همدیگر تفاوت داشته باشند. همچنین ممکن است به یک فرم سیال فرخورد کنید، که هیچ چیزی در آن تکرار نمی شود: ABCDE. . .
در این مقاله قصد داریم برخی فرم های متداول را که در موسیقی به آن برخورد می کنید، شرح دهیم.

فرم یک قسمتی A

این فرم ابتدایی ترین ساختار یک قطعه موسیقی است. فرم موسیقی یک قسمتی، که فرم A هم نامیده می شود، که در ضمن گاهی با نام فرایر یا فربالاد هم از آن نام برده می شود. در داخل یک فرم یک بخشی، یک ملودی ساده با تغییراتی بسیار جزئی مداوم تکرار می گردد تا بتواند اشعار مختلفی را در قالب خود جای دهد. مانند آنچه که در ترانه فرزند مک دونالد پیر یک مزرعه داشت، می توان مشاهده نمود. این موزیک یک خط موسیقایی مداوم را تکرار می کند اما با هر بار تکرار شعر آن تغییر می کند. این نوع فرم، معمولا در موسیقی های محلی، سرودها و موسیقی های مذهبی و یا دیگر قطعات کوتاهی که یک تم و حرکت محدود دارند، یافت می شود. فرم های A فقط به یک گونه در قطعه موسیقی یافت می شوند. ممکن است کوتاه یا بلند باشند، اما همیشه به صورت A توصیف می شوند. یا AA یا حتی AAA

فرم دوتایی AB

این نوع فرم موسیقی از دو بخش متضاد تشکیل می شود که به صورت یک گزاره و یک ضد گزاره عمل می کنند. الگوی آن ممکن است یک AB ساده باشد. برای مثال می توان نام برد از یک مینوئت ساده، که قالب فرم آن معمولا AABB است، با این نکته که A دوم و B دوم، حالت دگرگون شده ای از A و B اولی می باشد. همچنین در فرم دوتایی دوره باروک، این الگو قادر است تغییر گام را هم در برداشته باشد. به عنوان مثال چنانچه قطعه در گام ماژور باشد، به گام پنجم گام اصلی مدولاسیون می شود. قسمت A در یک گام شروع می شود و در تنالیته درجه پنجم آن گام تمام می شود و قسمت B در یک گام جدید که مدولاسیون شده شروع می شود و در گام اصلی خاتمه می یابد. با تکرار هر قسمت الگوی تکرار شونده AABB به دست می آید.

فرم سه قسمتی ABA

قطعات موسیقی در خیلی از مواقع در فرم های ABA که به آن ها فرم سه تایی نیز گفته می شود، نوشته می شوند. این نوع از فرم موسیقی ساده به وسیله تغییر دادن و تکرار ملودی به وجود می آید. برای مثال توینکل، لیتل استار، نغمه ای را معرفی می کند و آن را تغییر می دهد. سپس دوباره همان را بر می گرداند که این کار آن را تبدیل به فرم ABA می کند. قسمت B در اینجا ممکن است پل نامیده شود، یا واسط بین دو قسمت A.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =