راه‌های رفع گرفتگی صدا

از بهترین راه های درمان گرفتگی صدای شما، سکوت است! سکوت کردن در مدتی محدود علاوه بر استراحت دادن به تارهای صوتی، باعث آرامشی یک نواخت در عضلات حنجره تان می گردد. صحبت کردن حتی با صدایی ضعیف هم می تواند گاها به تار های صوتی فشار وارد نماید. پس حتما قبل از سمینار ها و یا برگزاری کنسرت، به حنجره خود شدیدا استراحت دهید. شاید برخی مواقع حتی لازم شود تا مدتی قبل از برگزاری مراسمی که قرار است با صدای شما آغاز گردد، با کسی صحبت نکنید.

اگر گرفتگی صدای شما بر اثر سرما خوردگی است، باید از حوله گرم و یا شال بافتنی و دستمال استفاده کنید تا ناحیه حنجره و گلویتان کاملا گرم بماند. با این روش به سرعت رو به بهبودی خواهید رفت. همچنین می بایست از حضور در اماکن بسیار سرد، خشک، بدون رطوبت کافی و دود گرفته هم در زمان سرما خوردگی به شدت خودداری نمایید.

دستگاه بوخور می تواند بهترین روش برای نرم کردن و گرم کردن تارهای صوتی شما باشد. استفاده از این دستگاه به دلیل تولید ذرات بسیار ریز بخار و پراکنده شدن آن در فضا و استنشاق آن ها به وسیله بینی می تواند عملی موثر در تقویت تارهای صوتی باشد. حتی بخار حاصل از آب گرم حمام و یا به نوعی می توان گفت استفاده از سونا نیز در تقویت تارهای صوتی شما بسیار موثر است.

شما می توانید در مواقع گرفتگی صدا، با خوردن یک یا دو لیوان شیر گرم به همراه عسل طبیعی تارهای صوتی خود را به نحو معجزه آسایی گرم نموده و عضلات حنجره خود را تقویت نمایید. عسل با دارا بودن خواص معجزه آسای خود، در ترمیم اعضای آسیب دیده بدن بسیار تاثیرگذار است. در هنگام سرماخوردگی همچنین از خوردن غذا های سرخ کرده و ترشیجات باید بپرهیزید. به جای آن می توانید سوپ بخورید. سوپ گرم به دلیل لعاب فراوان و گاها وجود نشاسته در آن بسیار برای دردهای ناحیه گلو و حنجره بسیار مفید است. در نقطه عکس قضیه غرغره کردن مایعات و گلوشوی‌ها باعث افزایش گرفتگی صدا یا طولانی تر شدن زمان بهبود خواهد شد. تعجب نکنید این نکات بسیار مهم هستند! مثلا دیده شده در حین غرغره کردن سیالات یا مایعات، بسیاری از مردم نمی‌توانند مایع موجو در دهان و انتهای گلوی خود را خوب بغلتانند و همین امر، باعث تحریک بیشتر تارها و نواحی اطراف حنجره و گلو خواهد شد.

چنانچه شما با در نظر گرفتن تمامی موارد و آموزش های بالا بتوانید از تارهای صوتی خود محافظت نموده و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده نمایید، حنجره شما بیش از پیش آمادگی و استعداد بی نظیری را در جهت فراگیری آموزش های مرتبط با آواز که اصطلاحا سولفژ نامیده می شود را دارا خواهد بود. تارهای صوتی انسان بسیار ساختار ظریف و پیچیده ای را داراست. این ساختار پیچیده و بی نظیر همواره نیازمند مراقبتی متفاوت است که فقط به دست خود انسان و توجه به توصیه های متخصصان شدنی خواهد بود. در آموزشگاه موسیقی نوگاه علاوه بر در نظر گرفتن سلامت تارهای صوتی شما، ما تمریناتی را برایتان آماده سازی خواهیم نمود تا در کنار آموزش آواز و فراگیری نحوه آموزش بهینه در جهت استفاده درست از حنجره، از آسیب رسیدن به گلوی شما جلوگیری گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =