روش آموزشی صحیح و یادگیری ساز

روند آموختن سازها، به خصوص ساز پیانو بسیار پیچیده و خسته کننده است. اساتید آموزشگاه موسیقی نوگاه همواره سعی می کنند تا برای حفظ ظاهر زیبا و جذابیت کار با ادوات موسیقی، به نوعی تمرینات آموزشی را با قطعاتی از ترانه ها یا موسیقی های آشنا با گوش هنرجو تلفیق کنند؛ به طوری که هم لطمه ای به قطعه اصلی وارد نگردد و هم اهداف مربوط به آموزش صحیح متودها محقق گردد.

به طور معمول متودهای آموزشی که به صورت آهنگ به هنرجو تفهیم می شوند، به خصوص برای کودکان از جدابیت و زیبایی خاصی در جهت آموزش برخوردارند. به علاوه در زمانی که استاد احساس کند، هنرجو در زمینه فراگیری آموزش خود پیشرفت نموده، نمونه آهنگ های معروف را به می دهد تا او بتواند، آهنگ را نواخته و با گوش آشنای خود نسبت به موسیقی مورد نظر فعالیت نماید. این روش علاوه بر فراگیری هرچه بهتر نوع موسیقی که هنرجو در آن فعال می باشد، باعث رونق گیری هر چه بیشتر و بهتر ذهن وی نسبت به آشنایی بیشتر با سبک موسیقی و هنرمندی که اصل آن را نواخته یا خوانده، می گردد.

تمرین و فقط تمرین !
ممارست در تمرین که می تواند از اساتید محترم آموزشگاه نشات گرفته و به هنرجو منتقل گردد، موثرترین روش برای فراگیری علم موسیقی است. هنرجو پس از هر بار شرکت در جلسات آموزشی، می بایست تمرینات خود را آغاز نموده و تا روز بعدی جلسه آموزشی به این کار مهم ادامه دهد. تمرین کردن در هر زمینه آموزشی از مهمترین مسائلی است که یک دانش آموز یا هنرجو باید در مسیر نیل به هدفی که برای پیشرفت خود مشخص نموده است، همیشه مد نظر خود قرار دهد. چه بسا امکان دارد ذهن دانش آموخته در پیمایش این مسیر ناهموار درگیر سوالاتی گردد؛ که باید حتما و به دور از هر گونه خجالت کشیدن و با اعتماد به نفس کامل مشکل خود را با اساتید مطرح نموده و نا همواری موجود را مرتفع نماید.

برای یک تمرین مؤثر به چه چیزهایی باید توجه داشت؟
تمرینات هنرجو باید به صورت پیوسته صورت پذیرد. بهترین روش در مورد این امر، تمرینات روز به روز می باشد. به این ترتیب که هنرجو باید برنامه ای مشخص و منظم را برای تمرین روزانه و در مدتی معین از روز برای خود در نظر بگیرد. شروع تمرین کمی قبل از تحویل تکالیف و فاصله زمانی زیاد بین هر دو جلسه تمرین به شدت از کارایی تمرینات خواهد کاست. زمان متوسط تمرین روزانه بین ۳۰ دقیقه تا ۲ ساعت در روز است که البته این زمان بسته به فعالیت و علاقه هنر جو ممکن است متفاوت باشد. زمان شروع تمرین باید مناسب باشد. وضعیت جسمی و روحی هنرجو در هنگام تمرین بسیار اهمیت دارد. افراد مختلف دارای فعالیت های بیولوژیکی متفاوتی هستند و زمان اوج فعالیت روزانه در افراد مختلف متفاوت است. به طور معمول، بهترین زمان برای تمرین موسیقی، عصر هر روز می باشد. مکان تمرین و موقعیت ساز مناسب باشد. مکان قرار گیری ساز باید به گونه ای باشد که هنرجو احساس راحتی کند. محل تمرین باید ساکت باشد تا هنرجو بتواند تمرکز بهتری داشته باشد. همچنین برای تمرین باید از نور کافی و مناسب بهره برد. برای کیبورد و ارگ حتما باید از پایه مخصوص ساز استفاده شده و ارتفاع پایه متناسب با قد هنرجو باشد برای تنظیم پایه باید دقت داشت که ساعد هنرجو به هنگام نواختن تقریبا در امتداد افق باشد. همچنین باید از یک صندلی ثابت و راحت، با ارتفاع مناسب و بدون تکیه گاه برای دست استفاده شود.

تمامی مواردی که در بالا ذکر شدند، اگر در نظر گرفته شوند و به درستی از آن ها استقبال گردید، به جرات می توان گفت هنرجو بهترین روزهای خود را در آموزشگاه موسیقی نوگاه تجربه خواهد کرد. این بدان معناست که نتنها آموزشگاه نوگاه در پیشرفت شما وظایف بسیار زیادی را بر گردن خود میبیند، بلکه حضور مهم و موثر هنرجو به شدت می تواند در درجه اول کمکی بسیار ارزنده به وی نموده و او را در مسیری سبز و هموار به سوی آینده روانه سازد.

نوگاه بهترین آموزشگاه موسیقی در بهار شیراز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 16 =