آموزش ساز سه تار

بسیاری از ما نام ساز سه تار را شنیده و دور و نزدیک با آن آشنایی داریم سعی ما در این است که شما علاقه مندان را در این آموزشگاه موسیقی با ساز سه تار، اجزاء تشکیل دهنده آن و نحوه کار کردن با آن آشنا کنیم امید است که این مطالب نیاز شما را پاسخ گو باشد.

سه تار

سه تار سازی  با پیشینه ایرانی از مجموعه سازهای زهی است. ساز سه تار از دو کلمه تشکیل شده است : سه به معنای تعداد تارها و تار که برگرفته از زبان سانسکریت و به معنی رشته بلند است.
سه تار بسیار نزدیک به تار است سه تار امروزی از ۴ سیم فولادی یا برنجی، پرده هایی از جنس روده حیوانات یا ابریشم وصدایی بسیار ظریف ودلنشین که علاقه مندان بسیاری به خود جلب کرده است تشکیل شده است.
نوازندگان این ساز را  بر روی پای خود مورب گونه قرار می دهند و برای نواحتن آن از انگشتان خود استفاده می کنند.افرادی که نمی توانند از  انگشتان دست خود استفاده کنند می توانند برای نواختن این ساز از مضراب استفاده کنند.
جنس سه تار از چوب گردو یا توت است.سه تار از سال های پیشین  درفرهنگ ایران جای گرفته است و با وجود آلات موسیقی مشابه جایگاه خود را در موسیقی اصیل ایرانی حفظ کرده است و در آموزشگاه های موسیقی به علاقه مندان  بسیاری آموزش داده می شود.سه تار به دو روش نواخته می شود یک روش استفاده ازمضراب  و روش دیگر ترکیب مضراب با پنجه است.

ساز سه تار

ساز سه تار

اجزاء ساز سه تار

کاسه سه تاربی تفاوت با کاسه تنبور نیست وشباهت های بسیاری با آن دارد.بلندی کاسه از ۲۶ تا ۳۰ سانتی متر،پهنای آن از ۱۲ تا ۱۶ سانتی متر و عمق آن تقریبا ۱۳ سانتی متر است واجزاء آن به این صورت است:
۱-کاسه
۲-دسته
۳-سیم گیر انتهای دسته
۴-پنجه
۵-گوشی
۶-۴ نوع سیم(سیم یک سفید از جنس فولاد،سیم دو زرد از جنس برنز،سیم سه سفید از جنس فولاد،سیم چهار زرد از جنس فولاد)
۷-صفحه
۸-خرک
۹-سر دسته
۱۰- شیطانک

روش های مختلفی برای کوک سه تار وجود دارد:صدای زیر با سیم های سفت کشیده،کوک شور که خود متعلقات زیادی دارد(آواز ابو عطا،آواز افشاری،آواز دشتی و…)،کوک همایون،کوک ماهور،کوک راست پنجگال و…

نوازندگان

ساز سه تار به دلیل صدای بسیار ظریف و گوشنوازاز گذشته تا کنون علاقه مندان زیادی به خود جلب کرده است از نوازندگان پیشین این ساز:میرزا عبدل الله،نصرت الله ابراهیمی،درویش خان،یوسف فروتن و….
نوازندگان کنونی این ساز:مجید درخشانی،حسین علییزاده،کیهان کلهر،مسعود شعاری و…

ویژگی های  منحصر به فرد سه تار عبارت اند از:
۱-حجم صوتی کم اما ظریف وزیبا
۲-به دلیل جوثه کوچک این ساز استفاده از آن بسیار راحت است
۳-سه تار از جمله کمترین سازهایست که همنوازی آن بسیار گوشنواز است
۴-سه تار از آن دسته سازهاست که همنوازی با آن صدایی بسیار دلنشین و گوشنواز ایجاد می کند

آموزشگاه موسیقی نوگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + سه =