بهترین آموزشگاه موسیقی در سهروردی

آموزشگاه موسیقی نوگاه قصد دارد در این مقاله شما را با مفهوم کوک آشنا کند :

منظور از کوک پیانو چیست؟

حتما بارها  کلمه کوک پیانو را شنیده اید اما شاید دقیقا ندانید به چه منظور می باشد. در آموزشگاه موسیقی نوگاه ما قصد داریم که شما را با مفهوم کوک پیانو آشنا کنیم .
تغییر کشش سیم های پیانو  را کوک پیانو می گویند.
این تغییر با چرخاندن گوشی های پیانو حاصل میشود، که باعث تغییر بسامد شده و صدای سیم ها با یکدیگر در حالت متناسبی قرار میگیرند. این هماهنگی در مبحث علم آکوستیک و زیبایی شناسی موسیقی قرار میگیرد.

شاید کسانی که با این فن آشنایی ندارند، فکر کنند انجام آن ساده و آسان است؛ اما باید بدانید که اصلا  اینطور نیست. بلکه کاملا فنی، پیچیده و دشوار است.
با در نظر گرفتن تعداد حدود ۲۰۰ عددی گوشی ها کشش بسیار بالای سیم‌ها، سفتی گوشی‌ها و مقاومت آنها در مقابل نیروی چرخش و در نهایت مقاومت سیم در مقابل سر خوردن در نقاطی که با صفحه چدنی در ارتباط است، احتمالا باید متوجه شده باشید که کوک پیانو خیلی سخت و بسیار تخصصی می باشد.
تمامی این عوامل اگرچه فرآیند کوک کردن را سخت می‌کنند،‌ ولی وجود آنها جهت حفظ کوک پیانو برای مدتی قابل قبول با در نظر گرفتن میزان استفاده و شرایط محیطی پیانو کاملا الزامی است.

یکی دیگر از نکات بسیار ظریف که کوک کردن پیانو را دشوارتر می‌کند، استفاده از لوپ (پیچش) سیم ها در طراحی پیانوهای مدرن است. در این نوع از طراحی، هر رشته سیم فولادی در قسمتی که مربوط به صداهای زیر (راست) پیانو است، برای دو سیم استفاده می‌ گردد. در واقع سیم فولادی به وسیله پیچانده شدن به دور یک گیره فلزی به دو گوشی مختلف متصل می‌ گردد. این دو سیم برخی مواقع برای یک نت و در مواقع دیگر برای دو نت با نیم پرده اختلاف، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
هنگامی که یک سیم برای دو نُت مجاور مورد استفاده قرار می‌گیرد، به این معناست که هر کدام از قسمت های سیم تحت کششی متفات از بخش دیگر قرار دارد.
از آنجایی که هر دو قسمت سیم استعداد این را دارند که یک کشش ثابت بر رویشان اعمال گردد،‌ استفاده از سیستم پیچش و اعمال کشش‌های متفاوت به هر دو قسمت سیم شرایط را برای ایجاد یک کوک پایدار دشوار می‌کند.

همان طور که ذکر شد، هر سیم به دور یک گیره فلزی چرخیده و به دو گوشی متصل می‌ گردد. علاوه بر موانع موجد فیزیکی، وجود برخی از سختی ها و دشوار‌ی‌های آکوستیکی نیز سختی فرآیند کوک کردن را دوچندان می‌نماید. یونانیان باستان اولین هنرمندانی بودند که به تناقض های مدام در سازهایی با کوک ثابت پی بردند.

اگر به دنبال بهترین آموزشگاه موسیقی در سهروردی میباشید با نوگاه تماس بگیرید

ارتعاش سیم و هارمونیک ها در پیانو

یک سیم با طول ثابت به شکل‌های متفاوتی می‌تواند ارتعاش داشته باشد. در واقعیت، فرکانس هارمونیک‌ها کمی بیشتر از فرکانس محاسبه شده است. فیزیکدانان این پدیده را inharmonicity می‌نامند. برای اینکه پیانو خوش صدا باشد تکنسین به هنگام کوک اُکتاوها را به گونه‌ای کوک می‌کند،که فرکانس‌ اُکتاوهای مختلف با هارمونیک‌ نت‌های اکتاوهای بم تر از آن مطابقت داشته باشد. در عین حال گوش انسان فرکانس نت‌های زیر را کمی پایینتر از فرکانس اصلی‌شان می‌شنود. برای جبران این دو اثر، تکنسین مجبور است اُکتاوهای سمت راست را کمی بالاتر و اُکتاوهای سمت چپ پیانو را کمی پایینتر از فرکانس نظری کوک کند. این که چقدر اُکتاو‌ها را بالاتر و یا پایینتر از فرکانس نظری‌شان کوک کنیم آمیزه‌ای از علم و هنر است. جالب است بدانید تکنسین های مختلف بسته به استعداد و حس زیبایی شناسی خود کوک‌های متفاوتی را بر روی یک پیانو ایجاد می‌کنند. به همین دلیل است که اغلب نوازندگان مشهور، کوک برخی از تکنسین‌ها را نسبت به بقیه ترجیح می‌دهند.

نوگاه با روش منحصر به فرد بهترین آموزشگاه موسیقی در سهروردی

برای کوک دقیق هر نت، تکنسین تست‌های شنیداری معینی را انجام ‌می‌دهد. او باید به دقت به صدا گوش دهد تا بتواند صدای ضربات(beats) ناشی از اختلاف فرکانس دو سیم را بشنود و حتی تعداد تکرار این ضربات را در ثانیه اندازه بگیرد.
بسته به فاصله‌ی مورد نظر گاهی لازم است تا تعداد ضربات به صفر میل کند و گاهی بر روی تعداد معینی تنظیم شود. در عین حال بسیاری از نت‌های پیانو شامل چند سیم هستند که باید با یکدیگر هم‌کوک باشند. در واقع سیم‌های یک نت باید بدون شنیده شدن هرگونه ضربه (Beatless)‌ کوک شوند. با در نظر گرفتن این مشکلات حالا می‌توانید قضاوت بهتری درباره‌ی فرآیند کوک داشته باشید. درست به همین دلیل، حرفه‌ای شدن در کار کوک نیازمند سالها تجربه و ممارست است.

بهترین آموزشگاه موسیقی در سهروردی

بهترین آموزشگاه موسیقی در سهروردی

بهترین زمانبندی برای کوک پیانو چیست؟

این یکی از سوالاتی است که هنرجویان بسیار می‌پرسند. پاسخ این سوال ابتدا به میزان استفاده شما بستگی دارد. در شرایط خاص نظیر استودیوهای صدابرداری که دقت کوک پیانو از اهمیت بسیاری برخوردار است ممکن است نیاز باشد در یک روز یک یا چند بار پیانو کوک شود. در سالن‌های اجرا، پیانو پیش از تمرین و اجرا کوک می‌شود. در برخی اجراها لازم است پیانو در حد فاصل میان برنامه مجددا کوک شود. برای پیانوهای خانگی، توصیه اغلب تکنسین ها این است که پیانو چندین بار در سال کوک شود. چرا که فرآیند از کوک خارج شدن پیانو بلافاصله پس از اتمام کوک آغاز می‌شود. عموما دفعات کوک پیانوهای خانگی به سطح نوازندگی و قطعات نواخته شده بر روی پیانو ، میزان پایداری ذاتی پیانو در حفظ کوک ،‌ بودجه نوازنده، یکنواختی رطوبت و دمای محل نگهداری پیانو و مهارت تکنسین در ایجاد کوک پایدار بستگی دارد. در اغلب موارد دو یا سه بار کوک در سال برای استفاده عادی از پیانوهای خانگی کفایت می‌کند. این در حالیست که نوازندگان حرفه‌ای ممکن است ۴ تا ۶ بار در سال (و یا حتی بیشتر) پیانوی خانه‌ی خود را کوک کنند.

 آموزش موسیقی با  بهترین آموزشگاه موسیقی در سهروردی

تهران ابتدای سهروردی جنوبی (نبش حجازی) ساختمان شماره یک – پلاک ۱۵ – واحد ۱۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =