نوگاه بهترین آموزشگاه موسیقی

موسیقی در عهد باستان

موسیقی در عهد کهن نماینده بدیهی است هر چه تمام از جهان پیرامون گرفته تا زیبایی های معنوی و درون نفسی بعد انسان که اغلب می توان آن را در نجوای پرندگان آسمان، خروش دریاها، خش خش برگ های پاییزی، نسیم وزان و حتی چک چک باران آن زمان شنید. از زمان تولد و آغاز حیات بشری و طی سالیان دراز و پشت سر گزاردن مراحل آغازین پیدایش تمدن و پیشرفت هوشی، در زمانی که زبان پدیدار شد، واژه به وجود آمد و در اثر حضور هوش و غریزه ذاتی و خدادادی و همچنین انگیزه طبیعی، انسان توانست از نغمه‌ها، آواها و ندای طبیعی بوسیله تارهای صوتی خود، حنجره و آلات گوناگون موسیقی تقلید کند و این هنر زیبا و شادی افزا را که امروزه با نام موسیقی آن را می شناسیم بوجود آورد.

موسیقی در واقع زبانی است برای بیان حال بشر که به صورت آهنگهای موزون و دلنواز، جلوه گر زیبایی بیان احساسات درونی و تراوش آن به بیرون از ذهن انسان. وضعیت جغرافیائی و اقلیم، عواملی که بر حسب زمان در روحیات و معنویات مردم دست میدهد، نیازمندیهای زندگی، سابقه‌های تاریخی و پیشرفت فرهنگ و حتی دین، در موسیقی اقوام و ملل تأثیر گذاشته و از همین جهت است که موسیقی کشورها و طایفه های مختلف با یکدیگر اختلاف دارند.

ادوات و آلات موسیقی اولیه بشر بسیار محدود و دارای امکانات کمی بود، آن ها از شاخ حیوانات، پوست آن ها، صدف دریاها، عاج فیل، زه کمان و خیزران، اسباب و ادواتی شبیه طبل، نی، شیپور، سنج و زنگ ساخته اند. باستان شناسان، موسیقی دانان، پژوهندگان و کاوشگران که کوشش های فراوانی در زمینه های علومی مشابه با آنچه در این مطلب می خوانید، برای خواندن لوحه‌های سومری پیدا شده در جلگه بین النهرین و نمایانیدن فرهنگ و هنر این قوم پیشرو و هنرمند باستانی بکار برده‌اند، برآنند تا در یکی از لوحه‌ها که به نواختن چنگ همراه با سرود آفرینش، اشاره گردیده است و آنان موسیقی پیش رفته ای داشته اند و با الاتی از قبیل طبل و سنج و زنگ و فلوت و بوق و شیپور و چنگ و عود، آشنائی داشته اند، تحقیقات گسترده ای را آغاز نماید تا پرده از سری که گویای چگونگی ساخت این سازهاست، بردارند.

در داخل گور یکی از پادشاهان «اور» شهر قدیمی سومر، نقشی دیده شده که بیانگر صحنه رقص بانوئی است در حال نواختن چنگ. در گور ملکه «شوب آد» ضمن کاوشهای باستان شناسان انگلیسی همراه ملکه، اشخاصی نیز دفن شده اند که در صف بانوان، یک نوازنده چنگ که تاجی بر سر دارد با چنگ خود دیده شده است.

آموزشگاه موسیقی

آموزشگاه موسیقی

ساز باستان از چه ساخته شده ؟

شناسایی سازها، ساختار و تاریخچه آن بدان جهت اهمیت دارد که بیانگر عمیق ترین ارزش های فرهنگ موسیقیایی هر ملت است. احتمالا صدای انعکاس وزش باد در انواع محفظه هایی چون جمجمه حیوان و انسان، بازتاب طبیعی زه کمان شکار، وزش باد در نی های شکسته نی زار و … اولین اصوات توجه برانگیز برای ابداع سازهای بشر ماقبل تاریخ ، بوده است ؛ در مسیر شناخت اصوات متفاوت، شاید اجسامی چون کاسه لاک پشت، نیم کره نارگیل، پوست و روده حیوانات و …
بشر را برای دستیابی به ادوات ابتدایی موسیقی یاری داده باشند که بعد از تقویت شعور و امکان تلفیق و ترکیب آن ها به تدریج مقدمات تهیه سازهای ابتدایی هم فراهم شده است هرچند وسعت صدای آنها به یک اکتاو هم نمی رسیده.

ساخت ابتدایی سازها، ظاهرا از زمان استفاده بشر از پوست و روده حیوانات شروع و سپس با تابیدن نخ و ابریشم و استفاده از موی دم اسب تکامل می یابد
که طی هزاره ها تدریجا مقدمات تهیه انواع سازهای ابتدایی کوبه ای، بادی، زهی و زخمه ای، آن هم در محدوده یک اکتاو فراهم می گردد.

در عهد باستان علاوه بر بین النهرین، بعضی از کشورهای اروپایی، شبه قاره هند، کشور باستانی چین و کشورهای شمالی قاره آفریقا و در راس آن کشور باستانی مصر، هر کدام سابقه تاریخی بس کهن داشته اند؛ مخصوصا کشور مصر که به اتکاء آثار، نقوش برجسته و کتیبه های بازمانده، به حق مهد موسیقی جهان نامیده شده و به احتمال بسیار زیاد ، بسیاری از آلات موسیقی ابتدا از مصر به ایران، یونان، روم، عیلام، کلده، آشور و دیگر دولت های مقتدر آن دوران منتقل شده است؛
در مصر باستان چنگ، تنبور، انواع نی، بوغ، سی تار، سنج، طبل و دایره و … وجود داشته است.

آموزس موسیقی را در بهترین آموزشگاه موسیقی تهران فرا بگیرید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 11 =