پدال پیانو

پدال پیانو برای بهبود تن صدا،تولید میشوند.پدال ها میتوانند متفاوت باشند و عملکردهای مختلفی بروی پیانو داشته باشند.برخی از پیانو ها دارای ۲ پدال و برخی دیگر دارای ۳ پدال هستند.پدال دمپر در سمت راست و پدال نرم در سمت چپ و پدال میانی به عنوان (Sostenuto) شناخته می شود..
پدال دمپر (Damper)
بشترین استفاده از پدال دمپر است.اغلب “پدال نگهدارنده” نیز نامیده میشود.هنگامی که یک کلید فشار داده میشود، چکش مربوطه به رشته های آن نت ضربه میزند.در عین حال،دمپر باعث لرزش رشته ها و ایجاد صدای رسا و کامل تر میشود.

پدال پیانو

پدال پیانو

پدال میانی (Sostenuto)

معمولا پیانوهای مدرن و گران پدال میانی به نام پدال Sostenuto دارند.عملکرد این پدال پیانو بسته به نوع پیانو تغییر میکند.این پدال حاوی نت هایی است که با انگشتان دست نگه داشته شده است.

پدال نرم پیانو

پدال نرم باعث میشود تا همه چکش ها به رشته ها نزدیک شوند.با نزدیک شدن چکش ها قبل از ضربه زدن فاصله کمتری دارند و قدرت کمتری ایجاد میکنند. بطور کلی این پدال با کاهش نیروی ضربه،صدای آرام تری ایجاد میکند.

نحوه استفاده از پدال های پیانو

قبل از شروع نوازندگی ،درست نشستن بسیار مهم است.مطمئن شوید که از پیانو خیلی دور یا نزدیک نیستید.پای خود را بروی زمین بگذارید،شما باید قادر به فشار دادن پدال بدون حرکت بیش از صندلی خود باشید.
همچنین پای خود را درست مقابل پدال قرار دهید،به طوری که در زاویه نبوده و درست موازی با پدال باشند.این نکته مهمی است، چون هنگام نوازندگی شما نمیتوانید زمان را نگاه دارید و پای خود را تنظیم کنید،دقیقا مانند رانندگی است.
پای چپ شما برای پدال نرم و پای راست پدال دمپر است.نباید همزمان از یک پا برای دو پدال راست و چپ استفاده کنید.هنگام فشار دادن پدال سعی کنید به آنها نگاه نکنید این باعث میشود که تسلط شما بالا و پدال را احساس میکنید.
هنگام فشار دادن پدال،حتما پاشنه خود را بروی زمین نگه دارید،این به شما کمک خواهد کرد پای خود را کنترل کنید.
بزرگترین کنترل کننده هنگام استفاده از پدال گوش شماست.
آموزش موسیقی با بهترین آموزشگاه موسیقی در تهران سهرودی
تهران ابتدای سهروردی جنوبی (نبش حجازی) ساختمان شماره یک – پلاک ۱۵ – واحد ۱۰ آموزشگاه موسیقی نوگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =