گیتار

پدال پیانو
مرداد ۴, ۱۳۹۷
ساز سنتور
مرداد ۱۳, ۱۳۹۷

گیتار

گیتار از انواع ساز زهی است که در دسته سازهای گروه کوردوفون( cordophone )یا زه صدا قرار میگیرد.این ساز قدمتی تاریخی داردکه با پیشرفت های شگرف موسیقی غرب توانسته جایگاه خود را در موسیقی جهان به اثبات برساند.
با توجه به پیشرفت های علم موسیقی انواع گیتارها عرضه شد که هر کدام کارایی خاص خود را دارند.

اجزاء گیتار

این ساز با توجه به نوع و جنس اجزاء مختلفی دارند اما به طور کلی شامل موارد زیر هستند:
۱- سردسته
۲- خرک
۳- فرت
۴- دسته
۵- بدنه
۶- پاشنه
۷- پیکاب ها
۸- قسمت تنظیم ولوم صدا
۹- دریچه خروجی صدا
۱۰- تنظیم کننده ارتفاع هر سیم

انواع گیتار
این ساز را بر اساس تقویت صدای آنها می توان در دو دسته بزرگ آکوستیک و گیتار برقی وچند دسته کوچک  جای داد.

 کلاسیک

 

موسیقی کلاسیک به دوره موسیقیدانان بزرگی همچون بتهوون،هایدن و موتسارت بر می گردد.در سالهای ۱۷۵۰تا ۱۸۲۰میلادی که موسیقی کلاسیک آغاز شد قشر متوسط جامعه از نظر اقتصادی در حال پیشرفت بود وموسیقی را در فرهنگ خود بپذیرفتند به گونه ای که موسیقی در بین مردم ریشه دواند.گیتار کلاسیک با انگشت یا پیک نواخته می شود که در استفاده از انگشت می توان صداهای زیباتری خلق کرد.گیتار کلاسیک ۶سیم دارد و برای نواختن، آن را روی پای چپ قرار می دهند.

 فلامنکو

 

سبک فلامنکو ریشه ای اسپانیای دارد در ابتدا این نوع گیتار همراه سازهای دیگرنواخته می شد.از موسیقیدانان این سبک می توان به پارکودلوسیا و آرمیک گیتاریست ایرانی اشاره کرد.در این سبک هر ۴انگشت دست راست دخالت دارد که می توان با آن سازهای گوشنواز آفرید.

 پاپ

پاپ از کلمه ی انگلیسی popular به معنی محبوب و مردمی گرفته  شده استدر این موسیقی نوازنده به راحتی احساسات ساده را به مخاطب انتقال می دهد.موسیقی پاپ تکنیک خاصی ندارد و در هر سبکی می توان از آن استفاده کرد.

برقی

نوعی از گیتاربا ۶ تا ۱۲ سیم است که صدای آن به وسیله یک امپلی فایلر تقویت می شود.آغاز نواختن این موسیقی به دهه ۱۹۳۰ برمی گردد و در سبک های مختلفی کاربرد دارد از جمله متال،راک،بلوزو…

آموزش موسیقی در آموزشگاه موسیقی نوگاه

جهت تدریس در بهترین آموزشگاه موسیقی سهروردی با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *